Vendéesky hrubosrstý baset

27.12.2016  |  Starostlivosť o domácich miláčikov

Pôvod

Patrí určite medzi najstaršie formy európskych duričov. Nízkonohébasety prvý raz cielene chovateľsky zachytil v deväťdesiatych rokochminulého storočia gróf Christián dElve z krajiny Vendée.

Popis

Menší alebo stredne veľký hrubosrstý pes obdĺžnikového telesného rámca.Hlava úmernej veľkosti, s pretiahnutým ňucháčom a s veľkými fúzmi.Oči veľké, inteligentné, s nápadným obočím, ktoré však nezakrývaoči. Uši zavesené, dlhé (siahajú po koniec nosa), úzke, jemné, sdlhou srstou, nasadené v línii obočia. Telo s dlhým, širokým, rovnýmalebo s mierne klenutým chrbtom a nie veľmi širokým, skôr hlbšímhrudníkom. Nohy rovné, s veľkými labami, pri malých výrazne skrátené.Chvost neveľmi dlhý, vysoko nasadený, pri koreni hrubý a postupne sa zužujúci,šabľovito nesený. Srsť drsná, hustá, neveľmi dlhá, nesmie byt hodvábnaani vlnená. Farba zajačia sivá, biela s pálením, bielo-pomarančová,bielo-čierna, bielo-sivá, trikolóra. Veľkosť: Malý - výška v kohútiku34-38 cm, s hmotnosťou 14-18 kg. Veľký - výška v kohútiku 38-42 cm,hmotnosť okolo 18 kg.

Charakteristika

Robustný, otužilý a nenáročný pes. Veľmi milý, priateľsky a pozorný.Hoci je sebavedomý a nezávislý, je menej tvrdohlavý ako anglický baset.Pánovi a jeho rodine nezvyčajne oddaný.

Využitie

Poľovný pes, používaný predovšetkým pri love králikov (malý), alebozajacov a diviakov (veľký). Dnes sa často chovajú iba ako spoločníci.

Zvláštne nároky

Nenáročný pes, ktorý však ako všetky psy s dlhým chrbtom máva problémys chrbticou. Vyžaduje dôslednú výchovu.

Výskyt

Najbežnejší z francúzskych basetov, chovaný, hoci nie často, po celejEurópe aj v USA. Malý vendéesky baset sa celkom výnimočne vyskytuje aju nás.

Možná zámena

Malý s veľmi vzácnou hrubosrstou varietou švajčiarskeho bernského nízkonohéhoduriča, ktorý je o čosi menší a subtílnejší.malý veľký

Zdroj: Google

Author: Zvieratká MM

« Späť