Waleský teriér

27.12.2016  |  Starostlivosť o domácich miláčikov

Pôvod

Veľmi staré a relatívne pôvodné plemeno. Bezprostredne naväzuje nahrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, používaného na škodnúzver (na líšky, kuny, ale aj na jazvece, vydry). V 19. storočí ho šľachtiliprostredníctvom ďalších plemien (bedlingtonský teriér, foxteriér, írsky,yorkshirský a manchesterský teriér, vari aj kólia). V Anglicku ho prvýraz oficiálne uznali roku 1887.

Popis

Malý drôtosrstý teriér kompaktnej telesnej stavby a harmonickýchproporcií. Hlava plochá, primerane široká, s mocnými hlbšími čeľusťamia s nevýrazným stopom. Oči malé, tmavé, temperamentné. Uši malé, vtvare písmena V, vysoko nasadené, klopené dopredu. Krk primerane dlhý,ľahko klenutý. Telo kompaktné, s krátkym chrbtom, hlbokým hrudníkom as mocnými bedrami. Nohy rovné, svalnaté, hrubých kostí. Chvost vysokonadsadený, veselo nesený, kupírovaný. Srsť hrubá, tvrdá, hustá,priliehavá. Farba sýta čiernotrieslová (black and tan), aj čiernosivás pálením. Veľkosť: Kohútiková výška do 39 cm, hmotnosť 9-9,5 kg.

Charakteristika

Živý, energický a pohyblivý pes, stále dobre naladený, do vysokéhoveku hravý. Neohrozený, ostrý a v prípade potreby surový bojovník,napriek tomu však pomerne ľahko ovládateľný a dobre cvičiteľný.

Využitie

U nás prevláda jeho poľovné využitie, vie však byť aj výbornýmspoločníkom, ako býva zväčša v zahraničí.

Zvláštne nároky

Potrebuje vera pohybu a dôsledné vedenie. Je vhodný pre horárov alebo športovozaložených rudí. Srsť treba niekoľko ráz do roka upraviť trímovaním,najlepšie z rúk odborníka.

Výskyt

Bežné a trvalo obrúbené plemeno, ktorého chov má u nás dlhú tradíciu.

Možná zámena

S lakelandským teriérom, ktorý je vzácnejší, o niečo menší a vovariante black and tan má menej sýte farby.

Zdroj: Google

Author: Zvieratká MM

« Späť