Weimarský stavač

27.12.2016  |  Starostlivosť o domácich miláčikov

Veľkosť a stavba tela

Toto plemeno dorastá do výšky v kohútiku až 70 cm. V závislosti na veľkosti dosahuje hmotnosť až 30 kg. Je to väčší mocný stavač zriedkavej modrej farby. Hlava weimarského stavača je stredne veľká a úmerná k telu. Papuľa je silná s tupým zakončením. Dlhé zaokrúhlené uši siahajú až po papuľu. Weimarský stavač má mohutný rovný chrbát a primerane dlhé končatiny. Nohy sú rovné, šľachovité a široko postavené. Tenší chvost je nasadený nižšie pod líniou chvosta.

Srsť

Tradične známym je krátkosrstý typ weimarského stavača. Srsť krátkosrstého stavača je prirodzene krátka, môže byť jemná, ale aj hrubšia a drsnejšia. Okrem toho rozlišujeme aj dlhosrstý variant weimarského stavača. Tento dlhosrstý typ má približne 3 cm dlhú kryciu srsť, ktorá je na niektorých miestach, ako napríklad na hrudníku, ešte dlhšia. Typickým sfarbením weimarského stavača sú rôzne odtiene sivej až modrosivej farby. Niekedy môžu vykazovať rozličné zafarbenia, okrem iného aj hnedo-červeno-sivú.

Povaha a temperament

Tento pes sa pri práci prejavuje ako usilovný a vytrvalý, môže však ukázať svoju ostrosť. Inak sa vyznačuje vo všeobecnosti veľmi pokojným správaním sa a prispôsobivosťou. Je to všestranný poľovný a strážny pes.

Vhodné prostredie

Pri love je typickým použitím weimarského stavača vystavovanie divej zveri. Kto chce tohto psa držať v domácnosti, musí sa postarať o dostatok pohybu a pravidelný výbeh. Nieje vhodný do malých bytov. Ani v styku s inými psami, ani v kontakte s deťmi sa nepripisuje weimarskému stavačovi žiadne problematické správanie či vlastnosti.

Pôvod

Nejasný. Jedna z verzií predpokladá, že predkov weimarského stavačadoviezol z Čiech veľkovojvoda Karel August z Weimaru. Iná sa nazdáva, žetento nenápadný stavač nadväzuje na sivomodré psy, dovezené z Francúzska.V každom prípade ich potomkov chovali na weimarskom dvore niekoľko storočí.Roku 1896 weimarského stavača uznali ako samostatné plemeno nemeckého pôvodu.

Popis

Väčšímocný stavač zriedkavej modrej farby. Hlava úmerná telu, suchá, s dlhoua hranatou ňucháčovou partiou a s ovísajúcimi pyskami. Oči jantárovejfarby, štence ich majú jasne modré. Uši široké, dlhé, siahajú až pokútik papule, na konci zaokrúhlené. Telo s pevným, svalnatým, o čosidlhším rovným chrbtom, s mohutnou, ale nie veľmi širokou hrudou, siahajúcoupo lakte. Nohy dlhé, nie veľmi široko postavené, rovné, šľachovité.Chvost nasadený nižšie, pod líniou chrbta, tenší, kupíruje sa na4-4,5 cm. Srsť: a) krátkosrstá varieta: krátka, hrubá, hustá, zväčšabez podsady, b) dlhosrstá varieta: dlhá, jemná, hladká alebo miernezvlnená, zväčša bez podsady. Veľkosť: Kohútiková výška psov 59-70cm, súk 57-65 cm, hmotnosť 30-40, resp. 25-35 kg.

Charakteristika

Mocnýa úmerne temperamentný stavač pracovného typu, rýchly a vytrvalý. Jeostrejší ako väčšina stavačov. Vyniká inteligenciou a dobre sa cvičí.

Využitie

Všestranný poľovný pes. Výborný strážca, v cudzine používaný ajna prácu v ozbrojených zložkách. Čoraz častejšie sa drží iba akospoločník.

Zvláštne nároky

Potrebuje vera pohybu a vhodné zamestnanie, najlepšie pri love, je všakschopný aj služobného výcviku. Nemal by byt umiestnený celý rok vonku.

Výskyt

Ani bežný, ani vzácny. Ročne sa u nás odchová okolo stovky šteniec.

Možná zámena

So zreteľom na typickú modrú farbu vylúčená

Zdroj: Google

Author: Zvieratká MM

« Späť