Welsh Corgi Pembroke

27.12.2016  |  Starostlivosť o domácich miláčikov

Pôvod

Ide o veľmi starého psa, pravdepodobne keltského pôvodu. Doklady oexistencii predchodcov korgiov v Británii máme už z 10. storočia. Oficiálnakynológia ich však objavila až veľmi neskoro, na výstave roku 1925. Záujemverejnosti o ne sa prebudil až v tridsiatych rokoch, keď si ich zadovážilaanglická kráľovská rodina (miláčikmi britskej kráľovnej sú dodnes).

Popis

Menší nízkonohý pes bez chvosta. Hlava so vzpriamenými ušami a špicatýmňucháčom pripomína líšku. Telo dlhé, s rovným chrbtom a klenutýmhrudníkom. Nohy krátke, ale dobre pohyblivé, mocné a svalnaté.Uprednostňuje sa vrodene krátky chvost. Srsť krátka alebo stredne dlhá.Farba hnedá, piesková, plavá, čierna s pálením, s bielymi fľakmialebo bez nich. Veľkosť: Výška v kohútiku 25-30 cm, hmotnosť 10-12 kg.

Charakteristika

Napriek malej veľkosti veľmi mocný, živý a odvážny pes. Prekypujesebavedomím. Z čias, keď naháňal čriedy dobytka, si občas zachovávaobyčaj "uštipnutím" si vynútiť rešpekt. Otužilý aprekvapivo vytrvalý spoločník.

Využitie

Pôvodne ovčiarsky a honecký pes, dnes predovšetkým spoločník asprievodca. Dobrý strážca.

Zvláštne nároky

Na pohyb, stravu aj starostlivosť celkom nenáročný, dobre sa prispôsobíživotu v meste aj na vidieku. Napriek zreteľnej inteligencii jeho výchovanie je ľahká a vyžaduje dôslednosť.

Výskyt

Nie je veľmi rozšírený, má však stále okruh verných priaznivcov.

Možná zámena

S cardiganským waleskýmkorgim, ktorý je veľmi podobný, ale nepomerne vzácnejší a má dlhýchvost. S veľmi vzácnym vallhundom, ktorý je zväčša sivý a o čosivyšší.

Zdroj: Google

Author: Zvieratká MM

« Späť